Polskie kanały amigowe na YT

Przed laty napisałem cykl popularnych artykułów publicystycznych, gdzie w ramach rysu historycznego przedstawiłem bytność Amigi na antenie TV, na łamach prasy czy w obszarze dedykowanych serwisów internetowych. Czas biegnie nieubłaganie, zmieniają się trendy, zmieniają się ludzkie nawyki, co doskonale można zaobserwować każdego dnia. Prasa z roku na rok staje się coraz większą niszą, wystarczy wspomnieć, że aktualnie w Polsce ukazuje się już tylko jeden miesięcznik poświęcony elektronicznej rozrywce, podczas gdy w złotych czasach było ich kilkanaście. Co do telewizji, widać wyraźnie, iż z roku na rok grupa osób, która deklaruje, że w ogóle nie ogląda klasycznej TV systematycznie rośnie. Przechodząc już stricte na amigowe poletko, przygotowując się do tego artykułu z konsternacją musiałem przyjąć myśl iż z sześciu polskich serwisów amigowych, które 5 lat temu jeszcze całkiem prężnie działały, cztery z nich to dziś serwisy zombie, które albo pozostają całkowicie martwe, albo piszą o innych rzeczach niż Amiga. Zresztą nie będę ukrywał, że piąty serwis, czyli ten, którego macie przyjemność aktualnie czytać, też w ostatnich miesiącach mocno podupadł.

Ten obraz nie oznacza oczywiście, że już ludziom kompletnie nie chce się działać, oznacza po prostu, iż amigowcy dosyć szybko wpisali się a aktualnie panujące trendy. Czy się to komuś podoba, czy nie, dziś centralną areną, która dostarcza największą ilość interesujących treści są serwisy streamingowe z naciskiem na Youtube.

Niniejszy artykuł nie ma być rzecz jasna formą autoreklamy, więc nie będę tutaj pisał o moich prywatnych projektach, jak również o prowadzonym do spółki z Remixem kanale Amiga Bez Ściemy. Postanowiłem, że nie będę też poruszał tematyki kanałów, które są stricte podcastami audio, gdyż w ostatnich latach wspominałem o nich już niejednokrotnie. Skupię się wiec na inicjatywach, o których nie pisałem wcale, a które w mojej ocenie są na tyle ciekawymi cyklami audycji, że zasługują na to, by Wam je przybliżyć.

Tomasz Ogarnia
W początkowych założeniach moim celem było przedstawienie Wam kanałów stricte amigowych, natomiast w przypadku Tomasza miałem małą zagwozdkę. O ile bowiem w pierwszych miesiącach działalności kanału, niemal wszystkie jego filmy były poświęcone „Przyjaciółce” o tyle w ostatnich 12 miesiącach na 21 filmów naliczyłem zaledwie pięć dotyczących Amigi. Autor jest człowiekiem, dla którego lutownica jest naturalnym przedłużeniem ręki, dlatego sporo treści na kanale poświęcone jest naprawom bądź usprawnieniom sprzętowym. Dla przykładu w najnowszym amigowym odcinku przedstawia sposób na przywrócenie do życia bodaj najbardziej awaryjnego modelu Amigi, czyli A500+, gdzie usuwa szkody wyrządzone przez zmorę właścicieli „Plusika”, którą jest wylewanie baterii. Naprawy to główna domena działalności Tomasza, ale bynajmniej nie jedyna. Na kanale znajdziemy też kilka recenzji gier, jak i sprzętu. Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje zrealizowany przed rokiem cykl kilku filmów poświęconych karcie PiStorm. Nie ukrywam, że dla mnie osobiście było to główne źródło wiedzy na temat możliwości tego rozwiązania. Podsumowując w skrócie 43 filmy w okresie kilkunastu miesięcy działalności to bardzo dobry wynik, świadczący o dużym zaangażowaniu autora. Chociaż trochę się to ostatnio zmienia, to wciąż procentowo największy udział ma tam Amiga. Same filmy ciekawe i chyba dla wielu osób o optymalnej długości. Tylko jeden trwa ponad godzinę, cała reszta mieści się w przedziale od kilkunastu minut do maksymalnie pół godzinki z małym ogonkiem. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to na pewno warto tam zajrzeć.

Kuchnia pełna naparzanek
Kanał o znacznie dłuższym stażu, który funkcjonuje już 10 lat. Tutaj sytuacja jest odwrotna niż w przypadku poprzednika, czyli o ile w początkowym okresie działalności zdarzały się od czasu do czasu materiały poświęcone np. komputerom PC (choć treści amigowe od samego początku stanowiły znaczącą większość), to ostatnie lata działalności, praktycznie skupiają się niemal wyłącznie na „Przyjaciółce”. Na dorobek kanału składa się ponad 150 filmów, większość z nich to materiały trwające kilkanaście minut, czasem nawet kilka minut zaledwie kilka poświęconych grze Ishar oscyluje wokół godziny czasu. Wspomniany Ishar tworzy jedną z dedykowanych playlist. Warto o nich wspomnieć, gdyż odnoszę wrażenie, że wciąż jest u nas mało seryjnych materiałów z cyklu „Zagrajmy w…” poświęconych grom amigowym. Tu obok trzech części Ishara znajdziemy też takie hity jak Flashback czy Dune. Gry nie są jednak dominującym tematem w „Kuchni pełnej naparzanek”, zresztą trudno taki dominujący temat w ogóle byłoby wybrać, gdyż autor bardzo szeroko zakroił profil swojej działalności. Mamy więc filmy poświęcone aspektom systemu AmigaOS, recenzje sprzętowe, treści publicystyczne, treści historyczne, raporty z retroimprez itd. Prowadzący jest postacią nietuzinkową, która nie boi się wygłaszać kontrowersyjnych tez (co akurat oceniam na duży plus), czy też raczyć się podczas nagrań bursztynowym bądź złocistym trunkiem (czego też nie neguję, bo wszystko jest dla ludzi, a kto jest tutaj bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem), co oczywiście czyni z umiarem i z zachowaniem pełnego profesjonalizmu. Rzecz jasna skłamałbym, gdybym napisał, że w filmach nie zdarzają się też błędy natury merytorycznej, jednak jako osoba prowadząca swoje kanały na YT, wiem dobrze, iż nie ma ludzi nieomylnych i że czasami coś, co łatwo da się wychwycić oglądając materiał po drugiej stronie monitora, potrafi łatwo umknąć w czasie spontanicznej wypowiedzi przed kamerą. Reasumując bardzo ciekawy kanał, który sądząc po liczbie subskrypcji, mógłby być bardziej doceniony przez nasze środowisko. Jeśli jesteście głodni ciekawych „amifilmów” gorąco zachęcam, by wstąpić do tej kuchni, można się tam nieźle nasycić.

Nowy80 Retro
Znakomity kanał, prowadzony przez dobrze znanego w środowisku Pawła Nowaka, który już dwukrotnie gościł u nas na Amiga Bez Ściemy. Już na samym początku do oglądania jego materiałów zachęca znakomicie zaprojektowana profesjonalna czołówka. Dalej w trakcie trwania audycji Nowy posługuje się szablonami graficznymi, które również oceniam wzorowo. Najważniejsza w tego typu materiałach jest jednak treść, Paweł jako muzyk i sprzętowiec stawia głównie na te dwa tematy. Nie oznacza to jednak, że skupia się wyłącznie na nich, gracze również znajdą tu coś dla siebie jak choćby omówienie tytułów takich jak choćby Theme Park, F117A czy Silent Service. Obok Amigi, której poświęcona jest miażdżąca większość materiałów pasją Pawła pozostaje Atari. Osobiście mi, tak jak zapewne wielu osobom, które przed okresem amigowym rozpoczynały swoją przygodę z komputerami od Atari, fakt ten absolutnie nie przeszkadza. Jeszcze bardziej cieszy mnie to, iż autor kanału nie unika tematyki Amigi NG i jako posiadacz Pegasosa z systemem AmigaOS 4 opracował kilka materiałów także na temat tej maszyny. Autor w sposób rzetelny przekazuje widzom swoją wiedzę i jego materiały ogląda się po prostu świetnie. Nie można też narzekać na małą produktywność Nowego, który przez sześć lat istnienia kanału opublikował ponad 230 filmów. Te nie powinny nużyć widza swą długością, gdyż czas trwania absolutnej większości z nich zamyka się w kwadransie. Wydawać by się mogło, że kanał jest dosyć dobrze znany i dość dobrze rozpropagowany, choćby ze względu na dedykowany wątek na portalu PPA, niemniej niespełna tysiąc subskrypcji może temu lekko przeczyć. Mam nadzieję, że niniejszy artykuł w jakimś stopniu przyczyni się do zwiększenia tej liczby.

Renton
Podobną liczbą subskrybentów i podobną liczbą filmów (ok nieco większą około 280 materiałów) cieszy się działający od 7 lat kanał Rentona. Podobne są też zainteresowania obu autorów, przy czym na kanale Konrada procent treści atarowskich jest dużo większy i oceniam, że jest to przynajmniej pół na pół z treściami amigowymi. Zresztą już sama czołówka kanału wykonana w pikselowych klimatach rodem z ośmiobitowców, na której znajdziemy zarówno logo Atari, jak i dawne logo Amigi wyraźnie wskazuje na fakt, iż jest to cykl audycji poświęcony obu tym platformom. Montaż nie stoi na tak wysokim poziomie, jak w przypadku filmów Nowego, oglądając kilka losowych filmów, praktycznie nie spotkałem się z sytuacją by materiały były nagrywane bezpośrednio z grabbera, zawsze jest to kamera skierowana na monitor. Niemniej trzeba oddać fakt, iż to, co dzieje się na monitorze jest dobrze czytelne. W przypadku kanału Tomasza pisałem o ciekawych materiałach poświęconych Pistorm, tutaj natomiast mogę wyróżnić treści poświęcone karcie Vampire, takie jak np. przegląd gier FPS uruchomionych na tej konfiguracji. Niestety Renton w ostatnim czasie wyraźnie zwolnił tempa w minionych 12 miesiącach opublikował zaledwie 5 filmów, z czego żaden nie dotyczył stricte Amigi, niemniej warto odwiedzić kanał, choćby ze względu na bogate zbiory treści archiwalnych.

Amijazda
Ostatni z opisywanych kanałów mogę polecić już niestety wyłącznie ze względów historycznych. Amijazda przed kilku laty wdarła się przebojem na amigowego YT, dostarczając naprawdę rzeczowych materiałów stojących na wysokim poziomie. Autor dużo energii poświęcił na przedstawienie widzom swoich doświadczeń z użytkowaniem karty Vampire, ale też co warte podkreślenia użytkowania systemu AmigaOS 4.1 na Amidze klasycznej. W początkowym okresie życie na kanale toczyło się szybkim tempem i autor dosyć regularnie dostarczał widzom stosunkowo długie materiały, trwające w przedziale od 20 minut do jednej godziny. Niestety przed czterema laty coś się skończyło. W 2022 wraz z premierą The A500 Mini wydawało się, że być może znów na kanale Amijazda będzie prawdziwa jazda, jednak dwa krótkie filmy na temat tej konsolki to ostatnie materiały, które jak dotąd pojawiły się na tym kanale. Reasumując historia tego projektu jak na razie zamyka się zaledwie w obrębie 28 filmów, jednak są to materiały na tyle interesujące, że tym, którzy do tej pory nie mieli okazji się z nimi zapoznać gorąco polecam nadrobienie zaległości.

Podsumowanie
Oczywiście przedstawione tutaj propozycje to jedynie niewielki wycinek amigowej części Youtube, która z roku na rok systematycznie rośnie. Zapewne wielu z Was ma innych faworytów, natomiast myślę, że oglądając materiały publikowane na kanałach piątki, którą przedstawiłem, nie będziecie się nudzić. Sam, mimo iż współtworzę Amigę Bez Ściemy oraz prowadzę kanał Muf@ nie traktuje wyżej wymienionych projektów jak konkurencję, a jak wartościowe uzupełnienie naszych materiałów. Zresztą nie będę ukrywał, że szukając treści do naszych odcinków często trafiałem właśnie na kanały wspomnianej piątki, a Paweł Nowak wręcz czynnie brał udział w naszych filmach. Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się zaprosić także pozostałych wymienionych autorów, gdyż ich wiedza i nietuzinkowe spojrzenie na różne aspekty tematyki amigowej są gwarantem wysokiego poziomu merytorycznego treści, których w przyszłości chcielibyśmy Wam dostarczyć.

Tagi: ,

O Mufa